31 sierpnia w Szkole Podstawowej nr 72 w Poznaniu odbyło się kolejne spotkanie w ramach Budzących się Szkół.
Temat spotkania dotyczył pierwszej lekcji, jak odejść od znanego schematu: przedstawiania się uczniów w kolejności z dziennika lekcyjnego, omawiania kontraktu, zasad na lekcji, ile będzie i z czego kartkówek, sprawdzianów, czego nie wolno, a co wolno itd.
Biedne dzieci…, po takiej lekcji spada motywacja do zera, pojawia się strach, niepewność i niechęć, nadmiar kortyzolu. A przecież może być dużo dopaminy.
Ustaliłam z koleżankami, że uczestnicy spotkania muszą choć przez chwilę poczuć to, co uczniowie powitani kontraktem. Przywitałyśmy wszystkich zebranych (powyżej 40 osób ) zasadami obowiązującymi podczas spotkania. Każda po kolei je przedstawiała, często zasady te się wzajemnie wykluczały, a przede wszystkim różniły się od siebie. Zakazy, nakazy…. Zebrani uczestnicy zanim się zorientowali, że to małe przedstawienie miny mieli nietęgie, pojawiły się westchnienia typu „ O Jezu…”.
Myślę, że taki początek spotkania zmotywował nauczycieli i rodziców (też przybyli) do pracy i nowych pomysłów jak ma wyglądać pierwsza lekcja by było jak najwięcej dopaminy. Pracowaliśmy w losowo dobranych grupach. Pojawiły się wspaniałe pomysły bez kontraktów na pierwszej lekcji. Między innymi : czas w kręgu, znajdź osobę która…, grupowe opowiadanie, gra terenowa „Poznaj szkołę”, pajęczyna, opisz siebie używając liter swojego imienia, zdania niedokończone, zabawa w węża, opowiadanie historii motywującej i wiele innych.
Bardzo istotne wnioski pojawiły się podczas prezentacji prac, najważniejsze z nich to, że kontrakt z uczniem nie powinien pojawić się na pierwszej lekcji, można go ustalić z uczniem na kolejnych zajęciach lub później w sposób bardziej przyjazny. Stwierdziliśmy również, że ważne jest, aby zainteresować uczniów swoim przedmiotem i co istotne, o ile łatwiej nam będzie prowadzić lekcje, gdy uczniowie będą nas lubić.
Pojawiły się pomysły na następne lekcje, dlatego uznaliśmy, że konieczne jest kolejne spotkanie i wymiana pomysłów, doświadczeń.
tel.: 792 688 020
e-mail: kontakt(at)budzacasieszkola.pl
Odwiedź nas również na Facebooku
facebook.com/budzacasieszkola/
© 2015 Sofarider Inc. All rights reserved. WordPress theme by Dameer DJ.