Manifest

Do Wszystkich, którzy marzą o lepszej szkole!

Wielu z nas marzy o lepszej i bardziej przyjaznej Uczniom i Nauczycielom szkole, w której wszyscy chętnie spędzaliby czas. Mamy dwie możliwości: możemy jeszcze długo marzyć, aż pojawi się ktoś, kto wcieli w życie naszą wizję dobrej edukacji, albo … możemy wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć działać!

Reformy to stały element edukacji. Jak sięgnąć pamięcią, szkoły zawsze były reformowane, a jednak fundament systemu wciąż jest taki sam. Wszystkie dotychczasowe reformy miały charakter odgórny, a kolejne zmiany były szkołom narzucane. Czas to zmienić! Jakich zmian potrzebuje konkretna szkoła, najlepiej wiedzą ci, którzy ją tworzą! Szczególna rola przypada tu niewątpliwie Nauczycielom i Dyrektorom. Zmiany, do których próbujemy Was namówić, wymagają odwagi i determinacji! Najtrudniejszy jest pierwszy krok. Aby zmienić szkołę, trzeba zaangażować całą szkolną społeczność i wspólnie stworzyć odpowiedni klimat dla rozwoju. Najpilniej potrzebujemy dziś w szkołach prawdziwego dialogu!

Nie powiemy Wam, jak powinna wyglądać i funkcjonować Wasza szkoła, bo tego nikt nie wie lepiej od Was. Jako inicjatywa Budząca się szkoła będziemy Was wspierać, inspirować i dodawać Wam odwagi. Wspólnie możemy stworzyć platformę wymiany wiedzy, doświadczeń i kontaktów na rzecz lepszej edukacji. 

Zapraszamy Was do działania. Szkoła Waszych marzeń nie powstanie z dnia na dzień. Oddolne reformowanie to proces, który nigdy się nie skończy. Ale dziś możecie zdecydować, czy chcecie tworzyć szkołę na miarę Waszych marzeń i potrzeb Uczniów. Sami podejmijcie decyzję, czy w Waszej szkole powinny być dzwonki, jak oceniać postępy uczniów, czy lekcje muszą trwać 45 minut, czy rolą nauczyciela jest przekazywanie wiedzy,   czy pracować metodą projektów, etc …?

Szkoły mogą dalej funkcjonować tak, jak funkcjonują od niemal dwustu lat, ale – jak wszystko wokół nas – mogą się też zmieniać. Wszystko zależy od nas.

Zapraszamy do współtworzenia ruchu społecznego Budzącej się szkoły – im więcej nas będzie, tym większa szansa na sukces! Jeśli jesteście zainteresowani tą inicjatywą i zgadzacie się z ideą oddolnego zmieniania edukacji, podpiszcie się pod tym Manifestem!Nasz apel kierujemy do wszystkich, którzy tworzą szkolną społeczność, do Uczniów, Nauczycieli, Rodziców i Dyrektorów. Kierujemy go również do wszystkich innych osób związanych z edukacją. Dołączcie do nas i weźcie udział w organizowanych w różnych miastach spotkaniach, które nazwaliśmy Budzikami. Kalendarz tych spotkań znajdziecie już wkrótce na naszej stronie www.budzacasieszkola.pl

Zmiana modelu szkoły wymaga odwagi, wyobraźni, dialogu i współpracy.  Wspólnie możemy stworzyć szkoły na miarę naszych oczekiwań i marzeń!

Z serdecznymi pozdrowieniami  – Zespół Budzącej się szkoły

© 2015 Sofarider Inc. All rights reserved. WordPress theme by Dameer DJ.