#10 Rozpoczęcie roku szkolnego – Szkoła Podstawowa im. bł. Celiny Borzęckiej w Krakowie

ROZPOCZĘCIE ROKU W BORZĘCKIEJ PRZY MALBORSKIEJ

3 września 2018 r. godzina 9.30, tłumnie zapełnia się szkoła, wszyscy odświętnie ubrani, uśmiechnięci, z radością witają się na korytarzach i przed dużą salą. Korytarze i sale pięknie udekorowane czekają na gwar i śmiech naszych dzieci. Jak co roku jedna z tablic na korytarzu to piękne kartki z pozdrowieniami jakie ślą nasi uczniowie do nauczycieli, a potem kolejne tablice z życzeniami od nauczycieli dla naszych uczniów i każdego kto chce te życzenia przyjąć:

Zdjęcie 1

Zdjęcie 2

Osiem lat temu, gdy miałam po raz pierwszy przy Malborskiej przekroczyć z klasą pierwszą próg szkoły bł. C. Borzęckiej napisałam do moich przyszłych uczniów list – do każdego dziecka imiennie:

Przechwytywanie

To wzbudziło ogromne poruszenie rodziców i wiele wspomnień uczniów kiedy już poznaliśmy się w szkole. Postanowiliśmy wtedy, że stanie się to naszą szkolną tradycją, że wychowawcy klas pierwszych będą w ten sposób zapraszać dzieci do wspólnej szkolnej przygody. W tym roku już po raz dziewiąty nasze pierwszaki po otrzymaniu w sierpniu listu, przywędrowały nie tylko z uśmiechem i ekscytacją pierwszego dnia, ale z bukietem stokrotek i wrzosów. Każdy wychowawca sam wyznacza kwiat jaki będzie znakiem rozpoznawczym szybkiego odnalezienie się w grupie ponad 300 uczniów, a przede wszystkim swojej pani/pana, którzy również trzymają w ręce tę samą roślinkę.

Zdjęcie 3

Zdjęcie 4

Kiedy sala wypełnia się tłumem dzieci, rodziców, dziadków i nauczycieli pan od muzyki gra na trąbce i rozpoczynamy uroczyście kolejny rok. Dla naszej szkoły to kolejny rok zmian, wyzwań, nowych przygód i odkryć, ale też nowych problemów i trudności. Rośniemy w siłę i liczbę i dzięki temu skupiamy się na przygodach, razem pokonując te problemy, jakie stawia przed nami szkolny los. Zanim jednak przejdziemy do życzeń na nowy rok siadamy i wspominamy…

Pan Paweł włącza nam film, który budzi wiele śmiechu i nostalgii, bo tyle pięknych chwil już za nami. W tym samym momencie przychodzą myśli – jak będzie teraz? Co w tym roku się wydarzy? Czy nasz film będzie znowu dłuższy o 5 minut wspomnień? To wszystko w obliczu ponad 600 zgromadzonych w jednym miejscu ludzi.

W tym roku wspominaliśmy tak:

Zdjęcie 5
wideo na facebook.com

A potem przechodzimy do swoich sal z wychowawcami, zapraszamy do środka rodziców i dziadków, siadamy w kole, starsi w ławkach, witamy się, rozpoczynamy zabawą i wspomnieniami wakacyjnymi wspólny czas. Jest miło, wciąż ktoś podchodzi aby się przytulić, uściskać czasem podarować jakiś wakacyjny drobiazg (muszelkę, kamyk, piórko).

Zdjęcie 6

Zdjęcie 7

Ten dzień szybko mija. Niechętnie opuszczamy swoją salę, by przygotować tornister na kolejny typowo szkolny już dzień, tylko dlatego, że nie możemy nacieszyć się ponownym spotkaniem po wakacjach. Ale też z radością rozpoczynamy kolejne pierwsze dni, kiedy wszystko jest nowe, nieznane, wyczekane… Czasami pełni obaw, a czasami pełni nadziei i wiary, że następny rok będzie jeszcze lepszy…

ciekawszy?….

Czas zapisać nowy rozdział.

 

Katarzyna Cieciura
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Bł. C. Borzęckiej w Krakowie

Comments are closed.

© 2015 Sofarider Inc. All rights reserved. WordPress theme by Dameer DJ.