Tematy spotkań inspirujących na marzec i kwiecień

1 marca 2019 to 30 kwietnia 2019

Szkoły mogą zmienić tylko osoby, które je tworzą, dlatego zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy widzą problemy obecnego systemu edukacji i chcą się włączyć w proces oddolnych zmian.

Jeśli chcecie zorganizować spotkanie w Waszej szkole, to napiszcie do nas, podając czas i miejsce, a my opublikujemy Wasze zaproszenie na stronie BSS i w na naszym FB. Chętnie udzielimy Wam wszystkich potrzebnych informacji, jak takie spotkanie zorganizować. Do wzięcia udziału w spotkaniach inspirujących zapraszamy zarówno szkoły, które już są w naszym ruchu, jak i szkoły, którym bliskie są propagowane przez nas ideały. Może dzięki temu będziecie chcieli stać się jedną z Budzących Się Szkół?

Po spotkaniu będziemy czekać na Waszą relację i wnioski, które wypracowali uczestnicy spotkania. Pamiętajcie, że chodzi o pomysły na konkretne działania, czyli o to, co po spotkaniu chcecie zrobić:

• w swojej klasie
  • w szkole
  • w społeczności, w której funkcjonujecie
  • i Internecie, czy w jakiejkolwiek innej przestrzeni

Pamiętajcie, że sercem każdej szkoły są lekcje i to właśnie na zmianie tego, co się na nich dzieje najbardziej nam zależy. Nie zmienimy szkoły, jeśli nie zmienimy sposobu prowadzenia lekcji.

Nagłaśniajcie Wasze spotkania i docierajcie z naszymi wspólnymi ideami wszelkimi możliwymi drogami do ludzi, bo największym problemem obecnego modelu edukacji jest to, że istniejących i wciąż pogłębiających się problemów, wiele osób nie dostrzega, a tradycyjny model szkoły postrzegają za jedyny możliwy.

Inspiracja nr 1.

Jak pomóc uczniom radzić sobie ze stresem i szkolną presją. Jak pomóc dzieciom budować zdrową hierarchię wartości? Co zrobić, by stopnie nie były celem edukacji? Jak rozmawiać z uczniami i rodzicami o prawdziwych celach edukacji?

Osoby, które chciałyby w swoich szkołach lub innych placówkach, zorganizować spotkania dotyczące jednego z dwóch tematów, proszone są o przesłanie informacji do Luizy Kalinowskiej-Skutnik.

luizaskutnik@o2.pl

Lista zaplanowanych wydarzeń dostępna na naszym profilu FB w sekcji wydarzenia

Temat stresu i ogromnej szkolnej presji jest aktualny szczególnie dziś, gdy o miejsca w szkołach średnich walczyć będzie ponad dwukrotnie więcej uczniów niż normalnie.

Inspiracja nr 2.

Co jest celem szkoły? Oceny, świadectwa i miejsca w rankingach, czy może …

Co zrobić, by oceny, świadectwa i rankingi nie były celem szkolnej nauki?

Co można zaproponować, by zaprosić szkolną społeczność do dyskusji o tym, co jest prawdziwym celem edukacji?

Wielu rodziców lubi chwalić się osiągnięciami swoich dzieci. Są dumni z tego, że ich pociecha chodzi do renomowanej szkoły, na koniec roku wstawiają świadectwa z paskiem do FB. Również szkołom zależy na zajęciu jak najwyższego miejsca w rankingu. Narzędziem do osiągnięcia tych celów są dzieci. Żeby dorośli mogli dostać to, na czym im zależy, muszą zmusić dzieci / uczniów do wytężonej pracy. Często jest to praca ponad dziecięce siły. Ale równie złe jest to, że pogoń za stopniami, świadectwami i rankingami zupełnie przysłoniła nam prawdziwy cel szkoły, jakim jest stworzenie każdemu dziecku optymalnych warunków do rozwinięcia ich potencjału. To potrzeby dzieci powinny być dla szkół punktem odniesienia. To szkoły są dla uczniów, a nie uczniowie dla szkół.

Zapotrzebowanie na złą szkołę wciąż jest u nas ogromne. Wciąż jeszcze wiele osób uważa, że dzieci uczą się nie dzięki własnej pracy, ale dzięki sprawdzianom. Dlatego w czasie lekcji coraz mniej czasu przeznacza się na naukę, a coraz więcej na pomiar dydaktyczny. Wciąż jeszcze wiele osób wierzy, że efektywną naukę można wymusić. Wciąż jeszcze wielu dorosłych nie ma nic przeciwko temu, by szkoły uczyły rywalizacji, a nie współpracy, uległości i posłuszeństwa, a nie odpowiedzialności.

Dlatego tak ważne jest organizowanie dyskusji o celu edukacji. Bo wciąż jeszcze zbyt wiele osób wierzy, że dzieci idą do szkoły po to, by zdobywać stopnie, a nie wiedzę i rozwijać kompetencje.