Spotkanie w Wałbrzychu „Jak upodmiotowić dzieci w szkole?”

25 kwietnia 2019 18:00 - 20:00

Spotkanie jest otwarte i bezpłatne dla wszystkich zainteresowanych tematem nauczycieli, rodziców, dyrektorów, uczniów, studentów.

Konieczne jest jednak wcześniejsze zgłoszenie na podany email.

Dziecko jako przedmiot nauczania czy jako aktywny i myślący podmiot, zdolny do dokonywania racjonalnych wyborów?

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, na co uczniowie dzieci i młodzież mają w szkole wpływ? O czym decydują dorośli, a o czym mogą decydować uczniowie? Czy tradycyjna formuła szkoły dobrze przygotowuje młodych ludzi do życia, w tym również do życia w demokracji?

Zapraszamy wszystkich chętnych do zorganizowania spotkań, na których zastanowimy się jak upodmiotowić dzieci w szkole? Chodzi o to, by zastanowić się nad tym, na co dzieci / młodzi ludzie mają dziś w szkole wpływ i jakie są tego skutki. Warto też zadać pytanie, na co wpływ mieć powinny / powinni?

Człowiek może przejąć odpowiedzialność tylko za to, na co ma wpływ. Nie można przejąć odpowiedzialności za coś, o czym decydują inni. Czy jako rodzice i nauczyciele jesteśmy świadomi tej zależności?? Czy chcemy dostrzec skutki przedmiotowego traktowania dzieci i młodzieży? Może fakt, iż tak wiele dzieci wciąż trzeba pilnować i zmuszać do nauki, jest konsekwencją tego, że w szkole dzieci niemal o niczym nie mogą decydować i oczekuje się od nich jedynie wykonywania poleceń dorosłych? Czy zdajemy sobie sprawę z tego, jak taki wymóg podporządkowania się i wykonywania cudzych poleceń wpływa na kreatywne dzieci z dużą potrzebą autonomii? Może ich nastawienie do nauki ma związek z tym, że wszystko im narzucamy (co mają robić i jak mają to robić) i o wszystkim decydujemy my, rodzice i nauczyciele?

Warto też zadać sobie pytanie, co zrobić, by przygotować młodych ludzi do życia w demokracji i do tego, by w życiu prywatnym potrafili brać odpowiedzialność za skutki swoich decyzji. O tym, jak dramatycznie tej kompetencji brakuje w naszym społeczeństwie możemy przekonać się słuchając polityków.

Może warto w czasie spotkań zrobić tabelkę, która pokaże skalę problemu. W jedną kolumnę można by wpisać to wszystko, na co uczniowie w szkole mają wpływ, a w drugą to, o czym decydują dorośli, a dzieci / młodzież muszą się podporządkować.

TEMAT? Jak upodmiotowić dzieci w szkole?

KIEDY? 25 kwietnia 2019r. godz. 18-20

GDZIE? Szkoła Podstawowa Fundacji Clever, ul. Armii Krajowej 35b, WAŁBRZYCH