Sztuka w przestrzeni szkoły

Szkoła to miejsce dla ucznia. Zapominamy jak ważne dla naszego samopoczucia jest wystrój i rzeczy, którymi się otaczamy. To my nauczyciele tworzymy przestrzeń dla ucznia, ale nie bierzemy go pod uwagę. Stawiamy na praktyczność i minimalizm. To błąd, bo omijamy ważny element zarówno dydaktyczny jak i wychowawczy. Przestrzeń może motywować, zachęcać, inspirować, ale także zniechęcać, być obojętną, odpychać. Szkoła ma możliwość, a według mnie nawet obowiązek, być miejscem dla ucznia. Szkoła Cogito to miejsce, gdzie sztuka jest elementem wystroju. Sztuka szeroko pojmowana, może oddziaływać edukacyjnie oraz wychowawczo.
Przykłady:
1. Elementy motywacyjne – napisy, zdjęcia, plakaty mają na celu inspirować ucznia, docierać do jego podświadomości i działać na jego poczucie wartości;
2. Wystawy – czasowe, tworzą muzeum w szkole, przybliżają różne formy sztuki jak: instalacje, upcykling, recykling, obrazy przestrzenne. I to nieprawda, że uczeń zniszczy – jeśli utożsamia się z miejscem, staje się jego twórcą to bardzo o nie dba. U nas na korytarzach jest pełno książek, instalacji – nic nie jest niszczone ani gubione.
3. Sztuka jako zaskoczenie – nietypowe elementy w przestrzeni zmuszające do zatrzymania, zastanowienia, zamyślenia – uczniowie bardzo lubią takie niespodzianki, chętnie dopytują mnie „ a co nowego pani dziś wymyśliła?” oraz sami chętnie współtworzą swoją przestrzeń.
Uczeń dzięki takim zabiegom kojarzy szkołę z miejscem przyjemnym, gdzie czuje się podmiotem. Chętnie staje się zarówno twórcą jak i odbiorcą sztuki we wnętrzu.
Zachęcam do zmiany spojrzenia na przestrzeń szkoły – pamiętajmy adresatem SĄ UCZNIOWIE. Zapytajmy ich o zdanie, zainspirujmy, zachęćmy do działania. Nie trzeba nakładów finansowych na zmianę otoczenia, a jedynie chęci i odrobiny wyobraźni. Materiałem u nas są często rzeczy „niepotrzebne” od rodziców, uczniów, nauczycieli w postaci starych książek, płyt CD, winylowych itp. Nie zasłaniajmy się finansami, to często zasłona braku chęci do zmiany. A inspiracja jest wszędzie, wystarczy jej poszukać. W zamian otrzymujemy wdzięczność i zadowolenie uczniów, którzy twierdzą, że aż chce się tu przychodzić oraz dajemy przykład własnym wychodzeniem poza ramy.

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

dav

sdr

sdr

dav

dav

sdr

sdr

sdr

sdr

dav

dav

dav

dav

dav

dav

Comments ( 1 )
  1. Janina Huterska-Górecka

    „Przestrzeń mówi, przestrzeń uczy” 🙂
    Niesamowite i wspaniałe! Pozazdrościć i naśladować:)

Post comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

© 2015 Sofarider Inc. All rights reserved. WordPress theme by Dameer DJ.