Uczenie się

Uczenie się to proces, pozwólmy więc uczniom świadomie ten proces przeżyć, zaangażować się weń emocjonalnie, zrozumieć po co to robimy, znaleźć sens naszej wspólnej pracy i korzyści. Uczniowie lubią wiedzieć, że to im się zwyczajnie opłaca. Przechodzimy więc do trzeciego i najważniejszego etapu naszych lekcji – uczenia się.

Krok 3. Uczniowie się uczą.

Uczniowie z pomocą nauczyciela wybierają wspólnie metody i techniki pracy na lekcjach oraz niezbędne pomoce dydaktyczne i przystępują do uczenia się i realizacji zaplanowanych wcześniej zadań z lekcyjnika.

Metody, które sprawdzają się w przypadku nauki języków obcych to:
– metoda bezpośrednia,
– metoda komunikacyjna,
– metoda audio-wizualno-lingwalna,
– metoda projektu,
– metoda edukatorium.

Przydatne techniki to:
– mnemotechniki,
– techniki angażujące zmysły, uczucia i emocje, a także ruch fizyczny,
– rozumowanie symboliczne,
– stosowanie naklejek, pieczątek, kolorowych zakreślaczy, kolorowych sklerotek, map myśli i skojarzeń, tabel, wykresów, fiszek, itp.

Nauczyciel monitoruje pracę uczniów, pomaga, wspiera, radzi, podpowiada, dopytuje, dyskutuje, udziela informacji zwrotnej, indywidualizuje proces, ocenia za proces i wkład, słucha. Uczniowie pracują w różnym tempie, dlatego też nauczyciel jest w stanie pomóc każdemu. Przyrost wiedzy mierzony jest w krokach: dwa do przodu, jeden do tyłu, lub inaczej: stara wiedza – stara wiedza + nowa wiedza – nowa wiedza. Uczenie się charakteryzuje recycling, głębokie przetwarzanie, nadbudowywanie na wiadomościach już zdobytych.

Wiedza

Z pomocą metody edukatorium przygotowujemy uczniom taki materiał do pracy, aby kultura uczenia się wchłonęła typową polską kulturę nauczania. Oto fragment poniżej gotowy do przetestowania w wersji uproszczonej. Powodzenia! Uczniowie mają również możliwość projektowania własnych zadań i pomocy dydaktycznych w takiej właśnie formie.

Eduk 1